Pasja jest czymś, co sprawia, że z wielką przyjemnością obserwujemy to, co dzieje się dookoła nas. Często, nawet jeżeli mamy kryzys, to chętnie oddajemy się swojej pasji, która potrafi nawrócić nas na dobre ścieżki życia. Łatwo się mówi, ale dla swoich pasji człowiek jest w stanie poświęcić naprawdę bardzo dużo. O pasji zostało napisanych już wiele książek. Autorzy z wielką przyjemnością bazują na bohaterach, którzy mają swoje pasje, które nie zawsze są tak urokliwe, jak to się może na początku wydawać. O czymś takim opowiada “Gambit królowej” Waltera Tevisa (https://www.taniaksiazka.pl/gambit-krolowej-walter-tevis-p-1406583.html).

Gra w szachy

Dzisiaj niektórzy patrząc na szachy nie za bardzo wiedzą co mają dalej z sobą robić. Może i znają zasady tej gry, ale nie do końca mogą zrozumieć fascynacji nią. No tak, ale zrozummy, że człowiek może pasjonować się tak starą i szlachetną grą, tak samo jak inne osoby z wielką przyjemnością sięgają po najnowsze gry komputerowe, które rozgrywane są na różnych platformach. Każdy z nas ma swoją pasję i za nic nikt nie powinien jej wyśmiewać. W środku zimnej wojny, w Ameryce, mistrzowie szachowi byli postrzegani jako wielkie gwiazdy. Ich status równał się statusowi gwiazd filmowych. Dzisiaj może takich osób nie traktuje się tak poważnie, ale nie zapominajmy o tym, że szachy są starsze, bardziej eleganckie od gier komputerowych. One przetrwają, a całkiem możliwe, że o grach komputerowych nikt nie będzie pamiętał.

Dziecko – cud

Główna bohaterką “Gambit królowej” jest dziewczynka, która nie miała od początku łatwego życia. Wychowywała się w sierocińcu, gdzie nie było mowy o czymś takim, jak miłość. Elizabeth Harmon trafiła do tego miejsca w wielu ośmiu lat. Bohaterka miała dwa uzależnienia – pierwszą była gra w szachy, a drugą małe, zielone pigułki. Te malutkie tabletki to pracownicy sierocińca po kryjomu podawali dzieciom, żeby te były bardziej spokojne. Gry w szachy uczył dziewczynki woźny w obskurnej piwnicy. Beth w lot pojmowała zasady (zyskała miano dziecko – cud), dzięki czemu będąc nastolatką mogła przystąpić do turniejów szachowych, gdzie można było spotkać prawdziwych mistrzów. Do debiutanckiego finału przystąpiła w dniu, kiedy dostała po raz pierwszy okres. To jej nie przeszkodziło ograć wszystkich zawodników, nawet tych najlepszych. Beth kochała swoją pasję, ale nie zapomniała niestety o drugim uzależnieniu. Środki uspokajające, a potem do tego alkohol sprawiał, że dziewczyna staczała się po równi pochyłej. Ta książka opowiada o prawdziwej pasji oraz nałogach niszczących ludzkie życie.

Miłość zdjęcie z Racool_studio - pl.freepik.com