Literatura science fiction wpływa na wyobraźnię, ukazując przyszłość, przeszłość, najnowsze technologie, niezwykłe światy i istoty oraz wiele innych cudów i tajemnic kosmosu. Człowiek od zarania dziejów wpatruje się w gwiazdy i planety, zastanawiając się, co tam jest i jak wielki jest wszechświat. Z Per aspera and astra (https://www.taniaksiazka.pl/per-aspera-ad-astra-pola-dawno-zapomnianych-bitew-bukowski-tom-1-robert-j-szmidt-p-1405793.html) można puścić wodze fantazji, wybrać się w nieznane i zobaczyć chociażby część galaktyki.

Nie każda podróż kosmiczna przebiega bez zakłóceń

Przekonał się o tym Robert Bukowski, który stoi na czele wiekopomnej wyprawy kolonizacyjnej w XXI wieku. To pierwsza ekspedycja poza Układ Słoneczny mająca trwać 170 lat. Cel to system Centuriona – a dokładnie znajdująca się w nim planeta przypominająca Ziemię. Tak długa podróż aż prosi się o nieprzewidziane wydarzenia. I tak też się staje. Zamknięta na jednym statku i odcięta od jakiegokolwiek świata załoga Mayflower zaczyna doświadczać wszelkich negatywnych skutków tej wyprawy. Na wierzch zaczynają wychodzić najmroczniejsze aspekty ludzkiej psychiki i charakteru. Wątpliwości, konflikty, brak właściwej perspektywy czy poczucie opuszczenia są na porządku dziennym. W takiej atmosferze historyczna podróż przeradza się w dramat. Również słuszne przekonanie o dotarciu do miejsca przeznaczenia zaczyna blaknąć w wyniku pojawiających się problemów. Nie mając innej możliwości, załoga pozostawiona jest na pastwę losu i sama musi radzić sobie z sytuacją na statku.

Tego typu historie nie są żadną nowością. Temat kolonizacji podejmowany był już w wielu książkach, filmach czy komiksach – tych bardziej znanych i tych mniej. Dlatego przed ich autorami zawsze stoi poważne zadanie. Trzeba je przedstawić w sposób interesujący i potrafić wciągnąć czytelnika w snutą opowieść. Robert J. Szmidt wyszedł z zadania obronną ręką, prezentując ciekawą lekturę. Charakterystyczni bohaterowie i ich barwne dzieje podczas trudnego lotu czynią powieść fascynującą wyprawą nie tylko w niezmierzoną przestrzeń kosmosu, lecz także do ludzkiej psychiki i dylematów.

“Per aspera ad astra” – doskonały wstęp do dalszych części przygód Roberta Bukowskiego

Pierwszy tom jest świetnym preludium i dobrze rokuje przyszłym książkom o Bukowskim. Należy dodać, że wydarzenia w tej serii stanowią prequel innych powieści cyklu “Pola dawno zapomnianych bitew”. Robert Bukowski to przodek bohatera znanego już z twórczości autora, Henryana Święckiego. Jego dzieje zostały opisane w osobnej pentalogii. Dla miłośników science fiction i kolonizacji kosmosu “Per aspera ad astra” będzie dobrą pozycją. Wciąga i sprawia, że wraz z załogą czytelnicy doświadczą trudów tej wyprawy.

Miłość zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com